Czy o kablach HDMI wiemy już wszystko? – Fakty o których możesz nie mieć pojęcia!

przez | 26 listopada, 2019

Najczęściej wiemy o kablach HDMI tylko tyle, że są wpięte do wielu naszych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Są to telewizory, konsole do gier lub też projektory. Nie interesujemy się tym zagadnieniem gdyż uznajemy, że nie ma to żadnego znaczenia – nic bardziej mylnego. Chociaż nie zdajmy sobie pewnie sprawy z tego jakiego typu przewód HDMI jest przez stosowany, może mieć to wpływ na wiele różnych istotnych aspektów.

Co warto dowiedzieć się o technologii HDMI?

Chociaż jest to dość rozbudowana technologia, naszą znajomość zarówno otwierają, jak i zamykają kable HDMI. Dobrze znany nam skrót HDMI, to High Definition Multimedia Interface, a zatem interfejs multimedialny, pozwalający na transmisję wysokiej rozdzielczości wideo. Warto wiedzieć, że kabel HDMI transmituje obraz, ale również dźwięk wielokanałowy. Oczywiście nie jest to innowacyjna technologia, ponieważ znamy już ją od kilkunastu lat. Istnieje jej sporo zastosowań, gdyż bardzo długa lista sprzętów RTV jest zaopatrzona w złącze HDMI. Są to nie tylko telewizory i konsole do gier, ale też monitory lub też projektory. Wszystkie wymienione urządzenia mogą dzięki temu dokonywać transmisji wideo oraz bardzo stabilnie pracować.

Kupujesz kabel HDMI? Te informacje okażą się dla Ciebie bardzo przydatne?

Wiedza na temat technologii HDMI to coś, co z pewnością przybliży nas do wyboru odpowiedniego modelu kabla, a jedną z kluczowych kwestii jest tutaj standard. Podczas kilkunastu lat rowoju HDMI, pojawiło się sporo generacji tego interfejsu, gdzie każda nowa zapewniają coraz to lepsze parametry przesyłu.

Dziś, w naszych domach dominuje HDMI 2.0, który pojawił się w roku 2013. Jest to bowiem standard, który umożliwia obsługę jakość Ultra HD. HDMI 2.0a oraz HDMI 2.0b premierę miały odpowiednio w roku 2015 i 2016. Te są w stanie współpracować z technologią HDR.

Najwyższy dostępny standard to obecnie HDMI 2.1, natomiast możliwością jest też HDMI Standard With Ethernet, wykorzystujący kanał sieciowy. Jeśli priorytetem jest dla nas prędkość transmisji, warto zdecydować się na HDMI High Speed, a ten pozwoli nam dodatkowo na obsługę 3D. Można wspomnieć również o HDMI Automotive. Są to kable samochodowe, jednak stanowią one zupełnie inną kategorią. Zupełnie z resztą jak HDMI C oraz D, przeznaczone do mobilnych urządzeń.

Kontrowersyjny wydaje się być temat długości przewodu, a bardzo często zapominamy o tym aspekcie. Powinniśmy przed zakupem kabla zorientować się, w jakiej odległości ustawione są od siebie urządzenia, które chcemy podłączyć. Zaleca się, aby wybrać nieco dłuższy kabel, gdyż to generuje mniejszy problem, niż w wypadku kupna za krótkiego. Eksperci jednak ostrzegają przed wyborem kabli wyjątkowo długich. Zupełne maksimum, jeżeli chodzi o przewody HDMI to 15 metrów.

Bardzo ważna okazuje się też być jakość materiałów, które posłużyły produkcji przewodu. Rekomenduje się zatem te produkty, które wykonuje się z miedzi beztlenowej, natomiast mieszanka miedzi i stali także powinna być przez nas wzięta pod uwagę. Modele budżetowe, które najczęściej stanowią ofertę promocyjną w marketach, tworzy się głównie z aluminium i miedzi, zatem ich solidność może pozostawiać wiele do życzenia.