Jak działa kanalizacja i jak sprawić, aby wymiana pionów kanalizacyjnych nie była konieczna

przez | 9 stycznia, 2020

W każdym budynku mieszkalnym musi znajdować się przynajmniej jeden pion kanalizacyjny, jest to jeden z najważniejszych elementów instalacji kanalizacyjnej, bez którego nie mogłaby ona funkcjonować. Działanie kanalizacji nie jest wcale skomplikowane, warto przybliżyć sobie przede wszystkim rodzaje kanalizacji, oraz działanie poszczególnych elementów. W domach jednorodzinnych najczęściej spotykamy kanalizację grawitacyjną, na niej też się skupimy. 

Rodzaje kanalizacji

Wśród najczęściej spotykanych rodzajów kanalizacji możemy wymienić kanalizację ogólnospławną, która zbiera wszystkie ścieki zarówno z posesji, jak i z urządzeń sanitarnych znajdujących się wewnątrz budynku mieszkalnego. Jest to kanalizacja, która sprawia, że wymiana pionów kanalizacyjnych jest rzadziej spotykana, wszystko pobierane jest bardzo płynnie. Możemy spotkać też popularną instalację rozdzielczą, która odprowadza osobno ścieki bytowo gospodarcze, oraz osobno deszczówkę. Taka instalacja podłączona zostaje następnie do kanalizacji miejskiej, a wszystkie ścieki są doprowadzane do zewnętrznej oczyszczalni ścieków. Gdybyśmy chcieli podzielić instalacje kanalizacyjne uwzględniając sposób ich działania, mielibyśmy do czynienia z instalacją grawitacyjną, podciśnieniową oraz ciśnieniową. Instalacja grawitacyjna spotykana jest najczęściej, spływ ścieków w tym przypadku powodowany jest odpowiednim spadkiem rur. Podciśnieniowe kanalizacje wymagają wykorzystania pewnego rodzaju próżni, a w przypadku ciśnieniowej ścieki są po prostu pompowane w górę, lub przez rury ułożone poziomo. W niektórych miejscach możemy spotkać również instalację wyposażoną w specjalne systemy, zwany systemami niskoszumowymi. Woda i ścieki płynące rurami wydają z siebie wtedy specyficzne dźwięki, które są całkowicie wygłuszane. Wiele osób lubi też zaliczać różnego rodzaju drenaże pod instalacje kanalizacyjne, co jest jak najbardziej akceptowalne. Naprawa rur w każdej kanalizacji przebiega podobnie, podobnie jak renowacja kanalizacji w całości, ponieważ składają się z podobnych elementów, z kilkoma tylko różnicami.

Elementy domowej kanalizacji

Sieć kanalizacyjna znajdująca się wewnątrz domu składa się z podejść kanalizacyjnych, pionów kanalizacyjnych czy też poziomów kanalizacyjnych. Pierwsze z nich służą do łączenia pionu kanalizacyjnego z urządzeniem sanitarnym, np. z pralką. Sam pion kanalizacyjny to główny przewód w budynku, wszystkie podejścia prowadzą właśnie do niego. Na samym końcu tego łańcucha znajdują się poziomy kanalizacyjne, połączone bezpośrednio z pionami. Ich zadaniem jest odbieranie ścieków spływających pionami kanalizacyjnymi, oraz ich następne przekazywanie do sieci miejskiej, lub zbiornika na szambo umieszczonego nieopodal posesji. Są to główne elementy, poza nimi mamy do czynienia z pomniejszymi, takimi jak np. syfony.