Poznaj zalety i wady wynajmu długoterminowego – Audi to tylko jedna z możliwości!

przez | 14 listopada, 2019

Dziś, na wiele sposobów możemy pozyskać nowy samochód prosto z salonu. Z uwagi na wysokie koszty, raczej unikamy zakupu za gotówkę, a i kredyt nie wydaje się być korzystnym rozwiązaniem – nie każdy posiada zdolność kredytową. Szukamy zatem opcji, które sprawią, że możliwe będzie użytkowanie auta, a jednocześnie koszty nie zrujnują naszego budżetu. Wynajem długoterminowy to jedna z nich.

Wynajem długoterminowy, czyli dokładnie co?

Wynajem długoterminowy Audi, a także innych marek jest to nic innego jak leasing operacyjny, gdzie nie ma wymogu wykupienia pojazdu – wszystko to z punktu widzenia przepisów podatkowych. Oferty tej opcji finansowania aut są dość zróżnicowane. Istotne jest to, że leasingobiorca powinien wybrać pakiet serwisowy. Może być to jedynie pierwszy przegląd, kilka z nich, a nawet i wszystkie. Co więcej, możliwe będą wówczas nawet naprawy i wymiana podzespołów, które się eksploatują.

Skorzystać można również z zakupu opon zimowych oraz ich wymiany i składowania. Jesteśmy jednak zobowiązani do tego, aby w ramach najmu długoterminowego auta, określi przewidywany przebieg samochodu w skali roku. Umowa najczęściej trwa nie mniej niż 2 lata. Wysokość opłat będzie zależała od tego, na jaki model pojazdu postawimy, a to ma związek również z jego wartością, a także z wydatkiem na serwis.

Finansowanie za pomocą długoterminowego wynajmu  – plusy oraz minusy

Najem długoterminowy pojazdów zakłada, że płacimy jedynie za zużywanie samochodu. Podpisywana przez nas umowa, określa już ustalone koszty serwisowania, co doliczane jest do comiesięcznego czynszu. Z uwagi na to, koszty są bardzo wygodnie rozłożone, stąd nie są one zbyt dużym obciążeniem finansowym. Pamiętajmy, że przy tej opcji dochodzi do serwisowania aut w ASO. Taki samochód nie może mieć przebiegu, który przekracza 250 tysięcy kilometrów. Jeśli zatem planujemy intensywną eksploatację pojazdu, zdecydowanie lepiej postawić na klasyczny leasing operacyjny.

Wśród zalet, często wymienia się to, że w ogóle nie musimy martwić się o koszty związanie ze zgłaszaniem szkody z Auto Casco oraz rejestrację pojazdów. Warto jednak wiedzieć, że w operacyjnym leasingu również skorzystamy z takiej ewentualności. Różnica jednak polega na tym, że inaczej wygląda to na polu odstąpienia od opłacania ubezpieczenia obcego.

Jako, że jesteśmy zobowiązano do określenia rocznego przebiegu, kiedy ten zostanie przez nas przekroczony mogą pojawić się pewne problemy. Należy wówczas zapoznać się z tabelą opłat i prowizji, gdyż ta wskaże nam ile będziemy musieli dopłacić, za każdy kilometr ponad limit. Co więcej, nie podniesie to tylko kosztów wynajmu, ale również raty serwisowej. W wypadku, gdy kiedy szacowany przebieg zostanie przez nas znacznie przekroczony, konsekwencje finansowe mogą być bardzo dotkliwe.