Zalety oraz funkcjonowanie przedszkola językowego – dowiedz się, czy warto skorzystać z takiego rozwiązania!

przez | 19 marca, 2020

W samej Polsce pojawia się z roku na rok coraz więcej przedszkoli profilowanych, a wśród nich są te językowe, do których uczęszczają dzieci polskie oraz te obcokrajowców. To oczywiste, że takie placówki najlepiej działają w największych miastach, a tam spotkamy te amerykańskie, włoskie, francuskie i wiele innych. Oferta jest na ogół bardzo obszerna, aczkolwiek powinniśmy się zastanowić, jakie cele chcemy osiągnąć. Pamiętajmy, że językowe przedszkole nie będzie w stanie sprawić, że nasza pociecha do perfekcji opanuje np. język angielski. Choć małe dzieci faktycznie szybko zapamiętują nowe słowa, nie oznacza to, że będzie przebiegało to w ekspresowym tempie.

Pragnąć odnaleźć cenione przedszkole Wilanów może być kryterium, które stanie się decydujące, aczkolwiek to obecność rozwijających zajęć powinno być najistotniejsze. To fakt, że profilowane przedszkola stają się coraz popularniejsze, a warto wiedzieć, że to prywatne placówki. Kiedy zależy nam, by dziecko oswoiło się chociażby z angielskim językiem, najlepiej odnaleźć przedszkola, gdzie już od pierwszych lat, maluch ma kontakt z nowymi, nieznajomymi słowami.

Językowe przedszkole i jego funkcjonowanie…

Zawsze kluczem jest to, by realizowane w przedszkolach były odgórnie ustanowione podstawy programowe. Opiekę nad grupą sprawują najczęściej dwie osoby, gdzie jedna posługuje się obcym językiem i jest to native speaker – ktoś z zagranicy, dla którego jest to język ojczysty, przy jednoczesnym posiadaniu kwalifikacji do pracy z dziećmi. Drugą osobą powinien być metodyk – opiekun, który pilnuje tego, aby realizowany był program zajęć. Jako, że lektor będzie obecny na wszystkich zajęciach, dziecko będzie mogło osłuchiwać się z nowym językiem zarówno podczas zajęć, jak i podczas zabawy. Maluch nauczy się zatem zarówno polskiego, jak i zagranicznego słownictwa, które związane jest z daną tematyką.

Zdaniem specjalistów, dla dziecka nie są najważniejsze lekcje, a regularny kontakt z obcymi słowami, które nawiązują do konkretnych sytuacji. Lingwiści wyróżniają tutaj zjawisko zwane imersją, czyli kompletne zanurzenie w języku obcym, co uznaje się za najbardziej skuteczną formę nauki.

Jakie korzyści niosą za sobą językowe przedszkola?

Warto wiedzieć, że dzieci obcokrajowców zwykle trafiają do językowych przedszkoli. Są to też maluchy, które pochodzą również ze związków mieszanych. To miejsca, gdzie spotykają się ze sobą dzieci o różnym kolorze skóry, czy też wyznaniu, a to wzbudza w nich świadomość tego, że właśnie tak wygląda świat. Pozwala to na wyrobienie sobie naturalnej akceptacji różnic u innych ludzi. Dodatkowo, zdobywane sympatie i znajomości nabywane w przedszkolach, często przenoszą się na pozostałą część rodziny. W związku z tym, dochodzi do wspólnego obchodzenia urodzin, a także innych świat. W wielu przypadkach to też zajmowanie się tradycją, jak np. malowanie pisanego, dzięki czemu dochodzi do znacznego wzbogacenia obyczajowości, a także znajomości kultury kolegów i koleżanek z zagranicy. Tego typu styczność z obcymi kulturami niesie za sobą zysk również dla pozostałych członków rodziny.

Często mówi się, że nowy język daje nam kolejne życie, zatem znając tylko jeden, żyjemy raz. Styczność dziecka z obcym językiem to szansa, aby o wiele łatwiej przyswajać kolejne. Będzie to także spora korzyść, jeżeli chodzi o życie zawodowe. Dodatkowo, dzieci wielojęzyczne znacznie łatwiej radzą sobie później na zagranicznych rynkach pracy. Znając kilka języków, będziemy mogli również lepiej radzić sobie w społeczeństwie, które wymaga od nas mobilności i elastyczności. Pamiętajmy, że im wcześniej dziecko zacznie uczyć się języków obcych, tym w większym stopniu je opanuje, a szczególnie pod kątem perfekcyjnej wymowy. Specjaliści przekonują, że narządy mowy człowieka kształtują się do dziesiątego roku życia, dlatego wczesna edukacja językowa jest aż tak bardzo ważna.