Zanim wykonamy izolację pionową fundamentów – to co powinniśmy wiedzieć!

przez | 6 kwietnia, 2020

Zarówno pozioma, jak i pionowa izolacja to dowód, jak bardzo istotna jest ochrona fundamentów domu przed napływem wody oraz wilgoci. Co więcej, tego typu zabezpieczenia wpływają także na to, jak będzie wyglądało funkcjonowanie domu podczas standardowej eksploatacji. O samej izolacji pionowej należy jednak mówić nieco szerzej, aby zrozumieć jej istotę.

Dlaczego stosuje się izolację pionową?

Fundamenty naszego domu są zagrożone nie tylko działaniem wody, ale również wilgocią, stąd wymagana jest zarówno skuteczna ochrona ław fundamentowych (izolacja pozioma), jaki i ścian fundamentowych (izolacja pionowa). Celem jest, aby konstrukcja fundamentów była całkowicie odcięta od kontaktu z wodą gruntową.

Izolacja pionowa ma swoje jedno główne zadanie, czyli tak jak wskazuje jej nazwa, odizolować od wody wszystkie części pionowe fundamentowej konstrukcji, czyli po prostu ściany. Mimo tego, że najczęściej to czysto prewencyjne działanie, jest ono naprawdę konieczne, a szczególnie wtedy, gdy prowadzona przez nas prace, mają na celu ochronić fundamenty przed szkodliwym działaniem wilgoci.

Izolacja nieprawidłowa lub jej brak

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowa izolacja ścian, to ogromne ryzyko tego, że spotkamy się z poważnym konsekwencjami. Zarówno wilgoć, jak i woda gruntowa ma bardzo niekorzystne działanie na wytrzymałość ścian fundamentowych. W sytuacji, gdy obciążenie nie jest przekazywane na podłoże gruntowe, istnieje ryzyko tego, że może dojść nawet do katastrofy budowlanej. Pionowa hydroizolacja to coś, czego z pewnością nie możemy bagatelizować. Istnieje zbyt duże ryzyko poważnych konsekwencji, aby zaniedbać tę kwestię.

Oprócz wytrzymałości, nie mniej istotna okazuje się być czystość ścian fundamentowych. Pojawienie się klasycznych zabrudzeń oraz zwilgoceń, może być spowodowane nieodpowiednim wykonaniem izolacji pionowej fundamentów. Już w piwnicy odczujemy, że poziom wilgoci się podwyższył. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań, na naszych ścianach w piwnicy może pojawić się grzyb i pleśń.

Kolejność wykonywanych prac – o czym warto pamiętać?

W projekcie powinny znajdować się nie tylko informacje co do materiałów wykonania fundamentów, ale też rodzaj izolacji. Dobrze, jeśli obecne są tam także wszelkie dane, które dotyczą kolejności prowadzonych działań.

Na początku, należy wykonać izolację poziomą ław fundamentowych. Druga w kolejności jest już izolacja pionowa. Dodatkowo, nie zawsze będziemy mieli okazję stworzenia bezpośredniej izolacji na ścianie fundamentowej. Niekiedy, konieczne okaże się wykorzystanie warstw wyrównawczych, a jest to chociażby te cementowej z zaprawy tynkarskiej. Dodatkowo, wiele zależy od materiału izolacyjnego, który wyznaczono w projekcie, gdyż to warunkuje fakt, czy wymagane jest zagruntowanie ścian, czy może jednak nie. Obecność zagruntowania ma sprawić, że materiał izolacyjny będzie lepiej przylegał do fundamentowych ścian.

Uznaje się, że skuteczna izolacja pionowa, musi zostać ułożona na podłożu, które zostało wcześniej odpowiednio osuszone. Wyjątkiem jest jedynie materiał, taki jak specjalistyczna masa hydroizolacyjna. Jeśli mamy do czynienia ze starszym budynkiem, najpierw wymaga się osuszenia fundamentów, a to oznacza konieczność ich wykopania. Czynny budynek, należy wówczas dobrze oznakować, a same wykopy zabezpieczyć tak, jak nakazują przepisy. Niestety, aczkolwiek zawsze zachodzi ryzyko tego, że może osunąć się grunt.

Dopiero gdy zostanie usunięty luźny tynk, a mury dobrze osuszone, zajdzie możliwość równomiernego wykonania pionowej izolacji. Dodatkowo, często konieczny okazuje się także drenaż. Izolacja pionowa będzie tylko zewnętrzną warstwą, jednak w uzasadnionych przypadkach, stanie się także wewnętrzną. Zanim jednak podjęta będzie decyzja o tym, kwestię tę powinno się skonsultować z fachowcami, gdyż naprawianie błędów po kimś, zwykle okazuje się pracą o wiele kosztowniejszą, niżeli wykonanie zupełnie nowej izolacji od podstaw.